У 2018 році Україна виділила рекордну суму для поповнення бібліотек

Новости 18.03.2019

У 2018 році Україна виділила рекордну суму для поповнення фондів публічних бібліотек – це майже 120 млн грн. Загалом за ці кошти закупили більше як мільйон примірників 741 найменувань книг.

Понад 200 тисяч примірників дісталось Львівщині, наприкінці минулого року вони прибули до Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки, звідки їх розподілять по районах. Наразі стосами запакованих книжок заставлені коридори і зали обласної бібліотеки – їх не розвозять, поки не дали команди з ОДА.

Тим часом директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник розповів журналістам, чим поповняться цьогоріч бібліотечні фонди, які книги найбільш затребувані і хто в наш час ходить до бібліотек.

Застарілі фонди і книжки російською, яких ніхто не читає

– Ми отримали справді дуже багато книжок, в історії незалежної України такого ще не було – близько 200 тисяч примірників на область, тоді як в інші роки нам надходило по 25-30 тисяч. Чи цього для бібліотек достатньо? Звичайно, що ні. Однак такої кількості ми ще не отримували, і це є великий якісний і кількісний стрибок у справі оновлення фондів.

Наскільки фонди зараз зношені у сільських і міських бібліотеках?

– У будь-якій бібліотеці України кількість старих книжок переважає половину – понад 60% це є радянська література. І це переважно російськомовна література. Ті самі багатотомні видання Гоголя, Достоєвського, Тургенєва, Чехова. Вони є практично в будь-якій районній бібліотеці. І значною мірою це книжки, яких ніхто не читає і ніколи не буде читати, тому що діти перестали вивчати російську мову як обов’язкову дисципліну і для них російська мова є такою самою іноземною як іспанська чи італійська.

Якими саме виданнями поповняться бібліотеки за цією державною програмою?

– Це книги, які надійшли від різних видавництв з різних регіонів України відповідно до того переліку, який визначили експерти при Інституті книги в Києві. На превеликий жаль, серед тих експертів найменше було бібліотекарів – лише двоє з 34. І тому часто це цікаві книги, однак доволі одноманітні. Половина з них – це дитячі і юнацькі видання. Наприклад, «Дитяча енциклопедія тварин», «Як створити Всесвіт», тобто такі пізнавальні книги для розвитку.

Яких тоді книг, на Вашу думку, потрібно було би більше?

– Розумієте, публічна бібліотека – це бібліотека для всіх читачів. І якщо половина книг є дитячі і юнацькі, це означає, що ми обділяємо інші категорії користувачів. Дорослий читач загалом у суспільстві займає більший відсоток, ніж люди, умовно кажучи, до 20 років.

Ще одне, що впадає у вічі, коли дивишся той загальний перелік, – це трохи надмірна увага до цих популяризаторських книжок, які розповідають різні цікавинки, наприклад, про тварин, про автомобілі, літаки і т. д. Звичайно, такі видання потрібні, але їх не може бути третина від загального накладу.

Крім того, мене трохи непокоїть, що зараз приходить дуже багато того, що вже є у бібліотеках. Наприклад,Теодор Драйзер, Джек Лондон, Майн Рід. Тобто це книжки, які вже є в обігу і, в принципі, доступні. Я пішов у каталог і з’ясувалось, що Драйзер уже є в десяти варіантах – це і вибрані твори, і окремо «Геній» та «Фінансист», є російські видання і українські. Тобто ці книжки є у фондах бібліотек і наново ставити їх на полиці є сенс, але в дуже обмеженій кількості.

Натомість відразу можна зауважити, що бракує книг місцевих видавництв. Із наших львівських представлені найбільші видавці – «Видавництво Старого Лева», «Апріорі». Натомість зовсім немає видавництв «Світ», «Каменяр», «Місіонер» та ін. У Львові є десятки видавництв, які видають цікаві книжки, однак вони не потрапили в цей перелік і залишились поза бортом цієї державної закупівлі літератури. Натомість перевагу надають великим видавництвам – Клубу сімейного дозвілля, Фоліо і подібним гігантам, які видають сотні різних видань.

Хоча, наприклад, отут (серед нових надходжень, – ред.) ви бачите «Листи Лесі Українки, 1898-1902 рік», видавничий дім «Комора».

Тобто є й класики української літератури?

– Є класики, є сучасна українська література. Той самий Жадан, Кокотюха, Курков, Забужко. Багато цікавих сучасних українських авторів, хоча хотілося б більше.

Також є сучасна військова література. Цього року якраз серед цих нових книжок, які надходять, літератури на військову тематику порівняно небагато. Я нарахував до десятка назв, які стосуються АТО, Іловайського котла, добровольчих батальйонів. Але ми минулого і позаминулого років самі купували книги на цю тематику. Такі книжки у наших фондах є, і вони мають попит.