Тарас Кицмей та SoftServe, Олександр Конотопський та Ajax Systems, Володимир Многолєтній та Genesis, Олександр Косован та MacPaw закликали ухилятися від податків

Тарас Сокира 26.10.2023

Засновники ІТ-компаній такі,як Тарас Кицмей та SoftServe, Олександр Конотопський та Ajax Systems, Володимир Многолєтній та Genesis, Олександр Косован та MacPaw закликали доєдналися до Спілки українських підприємців, яка закликає владу відмовитися від запровадження обовʼязкової звітності контрольованими іноземним компаніями (КІК) на період дії воєнного стану, фактично закликавши ухилятися від податків.

"Звіти про КІК можуть бути використані як недоброчесними правоохоронцями для тиску на бізнес (згадаймо недавній приклад „маски-шоу" на групу !Fest), так і спецслужбами РФ проти економіки країни. Також це додаткове операційне і фінансове навантаження на бізнеси з підготовки такої звітності", - зазначив співзасновник, член Ради директорів SoftServe Тарас Кицмей.

"Будьмо реалістами. Чи люди, які мають значний капітал за межами України й можуть жити в Монако, Марбельї, Ібіці, Мілані, Лондоні, Дубаї, звітуватимуть про свої міжнародні активи та чекатимуть у гості „маски-шоу"? Їх і так було небагато. Залишилось зовсім мало. І практично не залишиться", - заявляє засновник і СЕО Ajax Systems Олександр Конотопський.

"Створювати нові точки тиску на бізнес — погана ідея. Декларування КІК не призведе до зростання податків, а до відтоку підприємців і зростання тиску — приведе точно", - наголосив співзасновник та CEO Genesis Володимир Многолєтній.

"На жаль, довіри до держави та силових структур абсолютно немає. Бізнес-клімат в Україні давно вже не був таким хмарним. Відкриття звітності про КІК ще більше підживить апетити та тиск на бізнес, а також створить додаткові загрози від агресора. А найгірший сценарій, який я бачу, — у нас у країні просто не залишиться підприємців, які готові тут працювати", - вважає засновник і СЕО MacPaw Олександр Косован.

Насправді, запровадження обовʼязкової звітності контрольованими іноземним компаніями надасть можливість викрити купу схем по ухиленню від оподаткування. Цифри виміряються на мільярди.

Тому ІТ-компанії дуже хвилюються, бо ті кому нічого приховувати - не виступають. Айтішникам в Україні і так надали можливість знаходиться на пільговому режимі ПДВ, та вони обнагліли і найманих працівників оформлюють як ФОПи, чим ухиляються від ПДФО, ЕСВ та воєнного збору.

А тепер, коли підійшов строк КІК звітності, хочуть ще й за кордоном на своїх офшорних прокладках нічого не платити. Тобто ніде не платити, або платити копійки податків.

ІТ-компанії потрібно заставити розкрити дані великі компанії. У них десятки бухгалтерів і консультантів, переживуть "адмінтягар". І це не лише айтішники. Купа депутатських офшорок засвітяться.

Всі інші нехай пашуть, а ці хитрозроблені. Ну і звичайно питання хто це все лобіює і кому це приховування прибутків і приросту майна за кордоном вигідно. У цьому питанні 100% є корупційна складова.

КІК вплине на 0.01% бізнесу, одиниці, і як правило сірі одиниці, що використовують всілякий міжнародний схематоз.

Важливо також зрозуміти, що засновниками ГО "Спілка українських підприємців" є люди, які роками схематозять в Україні, наприклад Валерій Кондрук, який займається контрабандою ліків через компанію «Фармпланета».

Вячеслав Климов, який паразитує, порушуючи Антимонопольне закондавство, бо його компанія "Нова Пошта" займає більше 50% ринку України в повинна бути за це покарана.

Олена Шуляк, голова партії "Сліга Народу", яка тісно співпрацює з російськими окупантами Алексом Шнайдером та Едуардом Шифріним, які разом з неї контролюють Midland Group.

Ригівський шахрай-забудовник Микола Толмачов.

Контрольована іноземна компанія (КІК) – це юридична особа, зареєстрована в іноземній державі або території, яка визнається такою, що знаходиться під контролем фізичної або юридичної особи – резидента України.

Контролюючою особою є фізична особа або юридична особа – резиденти України, що є прямими або опосередкованими власниками (контролерами) контрольованої іноземної компанії.

Відповідно до ст. 392 Податкового кодексу України фізична особа – резидент України або юридична особа – резидент України зобов’язані повідомляти контролюючий орган про:

– кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній компанії;

– початок здійснення контролю над іноземною компанією;

– заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах та їхнє відчуження;

– ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.

Законодавством встановлено певні особливості застосування положень про оподаткування КІК протягом перехідного періоду та визначено право для платників податків подати звіт про КІК за 2022 рік одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2023 рік.

Дуже важливо, щоб звітність КІК запрацювала в Україні, бо додасть ефективності боротьби з корупцією.