Михайло Жернаков: Верховна Рада порушила Конституцію призначивши Ольгу Совгирю суддею

Новини 2.09.2022

Як заявив Михайло Жернаков, засновник фундаціїї DEJURE, Верховна Рада порушила Конституцію і наші зобов'язання перед ЄС, призначивши Ольгу Совгирю суддею.

1. Конституція каже, що судді КСУ обов'язково проходять конкурс. "Конкрус", який проходила пані Совгиря (до речі, в комітеті Костіна, в якому вона сама є заступницею голови) не перевіряв навіть елементарної відповідності кандидатів формальним вимогам Конституції.

Зокрема, переможцем "конкурсу" тоді було також визнано кандидата від ОПЗЖ колишнього міністра Павленка, який тільки юридичний ВНЗ закінчив 6 років як, коли Конституція вимагає 15 років юридичного стажу. Чи мають кандидати "високі моральні якості" і чи є "правниками з визнаним рівнем компетеноності", як цього вимагає Основний закон, також, звісно, ніхто не перевіряв.

2. Закон про Конституційний Суд (ч. 3 ст. 11) чітко пише: "Суддя Конституційного Суду має відповідати критерію політичної нейтральності. Суддя не може належати до політичних партій чи професійних спілок, публічно виявляти прихильність до них, брати участь у будь-якій політичній діяльності".

І тут або в депутатів сталася масова амнезія, і вони забули, що пані Совгиря народна депутатка, або вони таки всі дружно наплювали на пряму норму закону.

До речі, в своєму висновку щодо Конституційного Суду, ухваленому на запит президента Зеленського в розпал конституційної кризи, Венеційська комісія чітко пише, що головна проблема нашого КСУ - це політична залежність.

3. На цей самий висновок посилається в своєму рішенні Єврокомісія, коли рекомендує надати нам статус кандидата на членство в ЄС ЗА УМОВИ ухвалення справжньої конкурсної процедури добору суддів КСУ.
В цьому ж висновку Венеційка категорично застерігає не призначати суддів КСУ до ухвалення такої процедури.

Що ми робимо через місяць після отримання цього рішення? Правильно, плюємо на наші зобов'язання, наші перспективи євроінтеграції, наші ж Конституцію і закони.

Все для того, щоб призначити до КСУ ще одну "100% свою" людину.

Не те щоб мене це дивувало, ні. Просто думаю - а що ще має статися такого, щоб таке скотське ставлення до свого народу, своїх законів і Конституції і своїх же зобов'язань змінилося?