Міфи про судову реформу: Що не так з судовою системою?

Новости 15.05.2019

Реформа, що била всі рекорди за очікуваністю, – відтепер реальна, але є одне але. І це "але" б'є всі рекорди за кількістю обговорень серед українців.

Що таке судова система?

Судова система — це всі суди, що здійснюють судочинство згідно з Конституцією і законами України. Важливо розуміти: суди не шукають бандитів — цим займаються правоохоронні органи. Функцією суду є розгляд і вирішення юридичних спорів, а також встановлення обгрунтованості висунутого проти особи кримінального обвинувачення. Окрім цього, суди є важливим елементом стримувань і противаг між гілками влади.

Що не так з судовою системою?

Україна успадкувала судову систему від тоталітарної держави — Радянського Союзу, де всі гілки влади було підпорядковано політичному керівництву. То ж і суди були декоративною ланкою величезної каральної системи. Вони створювали видимість правосуддя, хоча насправді подекуди їхнє рішення спиралися не лише на закони, а й на вказівки правлячої партії.

З отриманням незалежності до «радянських» проблем судової системи додалися нові:

1. Судами почали маніпулювати політики.
2. Занепала юридична освіта й рівень професійності суддів та адвокатів.
3. Суди перетворилися на осередки корупції.

Отже, редакція Актуальної Правди виділила основні міфи судової реформи, про які розповів експерт з судової системи Михайло Жернаков.

Міфи

"Недавно вчергове прочитав про "перемоги" в судовій реформі від самого автора реформи, донедавна заступника голови АП Олексія Філатова (пост він, я так розумію, зробив "тільки для друзів", тому передруковую з передруку).

Не вважаю, що цими аргументами можна когось переконати, що судова реформа вдалася. Але все одно мушу відповісти, бо в переважній більшості тверджень є або маніпуляції, або просто відверта неправда, яка вводить людей в оману.

Так от. Тут публікую міфи з 1 по 3, бо виходить довго.

"1. Новый раздел в Конституции о правосудии, новые законы о судоустройстве, о ВРП, о Конституционном Суде, об Антикоррупционном суде, законопроект об адвокатуре – есть. Венецианская Комиссия и эксперты Совета Европы по большинству из них – в позитиве, по оставшимся – просто не успели."

>Це не так. На розгляд Венеційської комісії документи передавали дуже вибірково, тільки "там де треба". Зі згаданого ВК попросили оцінити (така процедура, по оцінку має звернутися хтось із влади) лише зміни до Конституції, проект про КС і два проекти закону про Антикорупційний суд. Це легко перевірити на їхньому сайті.

До кожного зі згаданих документів були зауваження. Враховані вони були здебільшого щодо закону про АКС (в основному - в частині призначення суддів), і саме тому вдалося вибрати номальний склад цього суду. Велика кількість інших зауважень (щодо, зокрема, призачнення суддів КС простою більшістю в парламенті, що ставить їх у залежність від коаліції) не були враховані. Маємо наслідки у вигляді, наприклад, скасованої Конституційном Судом "незаконки". І думаю, матимемо ще.

Ще більше щодо закону про Конституційний Суд і думки ВК щодо нього зможуть сказати Andrii Khymchuk і Юлія Кириченко.

На законопроекти "Про судоустрій...", "Про забезпечення права на справделивий суд", "Про ВРП" і інші венеційцям навіть не дали подивитися перед прийняттям. Банально тому що там купа порушень стандартів і просто корупційних схем, і це було б видно. Наприклад, про залишення персонально для Гречківського можливості одночасно бути членом ВРП і обіймати посаду в органах адвокатського самоврядування .

Я не кажу вже про законопроект, відповідно до якого Генпрокурор не повинен мати юридичної освіти. Цікава була б думка ВК з цього питання :)
Щодо решти "високих експертних оцінок", то вони часто не точні, повні фактологічних помилок і оціночних суджень (https://bit.ly/2vYM8g0). І самі експерти навіть говорять про те, що оцінюють вони те, як *було б застосовано* законодавство в ідеальному світі, а не як воно було застосовано в реальному житті.

А заcтосовано воно було ми знаємо як.

Всі ці закони, зміни і комісії - і з 2409 суддів, які проходили оцінювання, за його наслідками звільнено лише 15.
З останньої сотні нікого навіть не рекомендували звільнити. Тупо амністують усіх.

Про адвокатську монополію і суддівсько-корпоративний склад ВРП в Конституції я взагалі мовчу - це окрема сумна розмова.

В цілому - законів прийняли чимало, і там навіть були слушні ідеї. Але виписані ці закони були погано, мали корупціні схеми і ще гірше були імплементовані.

"2. Три новых процессуальных кодекса – есть"

Так, але чи кращі вони за попередні - питнаня відкрите. Чого варта лише неможливість оскражити в порядку адміністративного судочинства призначення голови ОДА (Савченка, який не вміє писати, наприклад) або невідкриття дисциплінраного провадження щодо судді. Відповідно до нового КАС "ваші права не порушені". А дійсно, хто ми такі щоб цікавитися справами "вищих міра сєго"? Призначили нам недокадирова в керманичі - от і радіймо. Нема чого до суду ходити.

"3. ВРП и ВККС без депутатов, чиновников по совместительству – есть. Правила о несовместимости должностей, аполитичности, ограничении одним сроком полномочий – есть. Работать над выполнением правил всеми их членами – надо."

Це взагалі оосбливий цинізм.
Про те як "вибирають" погоджених заздалегідь членів ВРП, і хто ці люди, які на п'ять квартир заробили в Німеччині "на полуниці", ми писали вже не раз.

Те саме практично - в ВККС. Це люди, які провалили судову реформу (саме вони вибрали щонайменше 44 недоброчесних до Верховного Суду) і мають не просто бути звільнені, а й понести за це покарання.

Замість того – Президент призначає члена ВККС Василенка… членом ВРП ще на 4 роки! А з’їзд адвокатів - всупереч Конституції юриста Порошенка Маловацького і пов’язаного з Мартиненком Гречківського членами ВРП вдруге. Отаке «без депутатів і чиновників». Не знаю чим тут пишатися.

Всю систему добору і призначення цих людей потрібно змінювати. Але про це - трохи згодом", - розповів Михайло Жернаков.