Ірина Гавриш та ії підлеглі з КДКА в Донецькій області зневажають українську мову - замовна справа проти адвоката Лариси Криворучко

Марина Глуцька 2.06.2023

"Під час проведення засідання в рамках регламенту порядку денного, голова палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури в Донецькій області Ірина Гавриш, та члени КДКА Леонід Скокін та Юрій Ільющенко, зневажали українську мову, спілкувалась зі мною та моїми представниками на російській мові", - розповідає адвокат Лариса Криворучко. і навіть коли військовослужбовець УБД звернувся до них з вимогою розмовляти при виконанні обов’язків на державній мові – члени КДКА в Донецькій області просто сміялись в обличчя.

Інші члени КДКА в Донецькій області – на зауваження не реагували, допускали порушення закону.

Така поведінка членів КДКА в Донецькій області є недопустимою, такою, що порушує вимоги закону і нагадує прихильників «руського міра».

Згідно вимог ст. 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» особи, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків:

Частина 1. Володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані: 11) адвокати; тощо.

Вимогами ст. 10 Конституції України визначено, що державною мовою в Україні є українська мова.

Визначено, що державна мова - українська мова, якій Конституцією України надано статус мови офіційного спілкування посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування під час виконання посадових обов’язків, а також мови діловодства і документації цих органів та посадових осіб, тощо.

Згідно вимог ч.1 ст.2 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно вимог ч.2 ст.2 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність.

Згідно вимог ч. 1 ст.4 ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, уникнення конфлікту інтересів, тощо.

Відтак, адвокат в своїй діяльності зобов’язаний дотримуватися Конституції та законів України, обов’язково використовувати державну мову під час виконання своїх обов’язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації, тощо.

Відповідно до вимог п. 11 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання обов’язків зобов’язані адвокати.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» робочою мовою діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, тощо, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.

Вважаємо, що вищезазначене порушення є відвертим недотримання норм Конституції та законів України з боку членів КДКА в Донецькій області - Гавриш Ірина Іванівна, Скокін Леонід Леонідович, Ільющенко Юрій Анатолійович, та приховуванням – іншими членами КДКА у Донецькій обл.

Склад Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури в Донецькій област складають адвокати: Гавриш Ірина Іванівна, Губенко Ольга Валеріївна, Ільющенко Юрій Анатолійович, Конюшенко Ірина Данилівна, Лісова Дар’я Олександрівна, Романець Вікторія Володимирівна, Скокін Леонід Леонідович та Коростеліна Тетяна Юріївна.