ДОСЛІДЖЕННЯ: українці вважають себе найщасливішими за останні 25 роки

Новости 26.12.2018

У 2018 році українці вважають себе найщасливішими за останні 23 роки. Про це дізнався Інститут соціології під час свого нового дослідження.

Як розповіли у студії, індекс соціального самопочуття вимірюють від 1995 і вперше за весь час кількість задоволених і незадоволених життям однакова – 50 на 50.

Індекс соціального самопочуття складається з 20 пунктів. І цього року у кожному з них є невелике покращення. Приміром, необхідної медичної допомоги у 2017 році не вистачало 53% українців, у 2018 - 45%. Можливості повноцінно проводити відпустку торік не вистачало 62%, зараз - 54%. Повноцінного дозвілля у 2017 не було у 49% опитаних, у 2018 - 44%. Можливості харчуватися відповідно до своїх смаків не мало 52%. А тепер– 43%.

Соціолог Ірина Бекешкіна визнає, те, що люди вважають себе щасливішими може бути пов’язано і з тим, що через загальну ситуацію в країні, просто зменшили свої вимоги.

"Така гіпотеза може бути, що у людей просто менші потреби, але суперечить один показник. Найкращий за всі роки показник "вистачає на все необхідне" - було 11, а стало 18. Тобто, я не кажу, що всі люди, але приблизно половина – це негативне самопочуття, але люди стали заробляти більше та очевидно і показник інтегрального самопочуття підвищився", - розповіла вона.

Окрім самопочуття, деякі об’єктивні фактори для позитивних настроїв українців теж є, зазначають економісти. На полицях магазинів з’явилося більше українського якісного продукту, безвіз і лоукост-перевізники дали можливість подорожувати за кордон дешевше. Втім однозначно вірити результатам дослідження економісти не поспішають.

Однак, чи зростатиме індекс самопочуття українців надалі – спрогнозувати складно, визнають соціологи, адже для більшості показників важливу роль відіграє економічний складник.

Загальнонаціональне опитування населення України проводилося на замовлення Інституту соціології НАН України 13–29 вересня 2018 р. за квотною вибіркою, репрезентативною за параметрами регіону, типу населених пунктів, статі та віку. Польовий етап дослідження здійснював Благодійний фонд "Інтелектуальна перспектива". Усього було опитано 1800 респондентів в усіх регіонах України, за винятком АР Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей.